Jak nadmuchać balon foliowy?

Balony foliowe i lateksowe mają wiele różnych zastosowań. W niektórych sytuacjach są ciekawą ozdobą, w innych zaś stanowią miły prezent lub dodatek do upominku dla solenizanta, np. na osiemnastkę. Często wykorzystuje się je podczas świętowania zdania bardzo ważnego egzaminu. Tak czy inaczej, balony foliowe należy odpowiednio przygotować przed użyciem. Dowiedz się, jak nadmuchać balon foliowy w szybki i łatwy sposób.

jak nadmuchać balon foliowy

Balony foliowe – jak z nich korzystać?

Balony różnią się przede wszystkim materiałem wykonania. Znane z naszego dzieciństwa rozciągliwe modele lateksowe z reguły wypełnia się powietrzem. Foliowe z kolei, te bardziej nowoczesne i z opcją personalizacji, są wykonane z bardzo wytrzymałej folii, której można nadać w zasadzie dowolny kształt. Wypełnia się je przeważnie helem do balonów.

Balony lateksowe oraz balony foliowe wykorzystuje się jako:

  • dodatek niezbędny w organizowaniu imprez okolicznościowych – zarówno tych prywatnych, jak i dużych uroczystości firmowych na kilkaset osób,
  • prezenty dla dzieci, np. podczas wizyty w akwaparku czy ZOO,
  • akcesoria do udekorowania ogrodu na specjalne okazje, np. powitanie najbliższej osoby po dłuższej rozłące,
  • upominek na walentynki dla ukochanej osoby,
  • na różnego rodzaju przyjęcia – np. urodziny, jubileusze, baby shower, wesele, wieczór panieński i kawalerski,
  • elementy ozdobne pokoju dziecięcego.

W rezultacie za pomocą kilkunastu balonów można urozmaicić każdą imprezę. Dokładając do ich efektowności niską cenę, otrzymujemy w gadżet, który warto zakupić na każdą okazję, gdyż zapewni mnóstwo frajdy dzieciom i dorosłym.

Balon napompowany powietrzem

Balon napompowany powietrzem przede wszystkim nie unosi się ku górze, zatem sprawdzi się doskonale jako uzupełnienie girlandy czy prezentów podczas organizowania imprez okolicznościowych. Ponadto balony foliowe pompowane powietrzem nie wymagają stosowania żadnych specjalistycznych urządzeń – z reguły, aby napompować balony foliowe, wystarczy powietrze pochodzące z naszych płuc, ewentualnie pompka ręczna lub elektryczna.

Przeczytaj także: Jak wiązać balony? Sprawdzone patenty!

Balony napełnione helem

Latające balony napełnione helem mają zupełnie inną charakterystykę. Gaz ten, jako znacznie lżejszy niż powietrze, pozwoli im unosić się ku górze, dlatego napompowany balon może w rezultacie swobodnie wzbić się w powietrze. Nie ma niestety róży bez kolców – balony urodzinowe napełnione helem co prawda pięknie wyglądają, jednak do ich napompowania niezbędne będzie specjalne urządzenie lub butla. W efekcie na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim sprzedawcy, dla których zakup tego typu sprzętu stanowi pewnego rodzaju inwestycję w przyszłość.

Balon foliowy czy lateksowy – który jest lepszy?

Główną zaletą balonów foliowych jest ich niska cena, dzięki czemu od razu można sobie pozwolić zakup większej liczby sztuk. Ponadto można je pompować samodzielnie w domowym zaciszu, bez konieczności wykorzystywania dodatkowych akcesoriów. Do napełniania balonów helem należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalne urządzenia. Obie wersje dobrze znoszą intensywne użytkowanie, lecz foliowe są bardziej sztywne, dlatego cechują się nieco większą wytrzymałością niż te wykonane z gumy. Ponadto dzięki zgrzewaniu gaz znajdujący się wewnątrz balona w praktyce nie powinien ulecieć nawet po kilku miesiącach od nadmuchania.

Jak napompować balon foliowy powietrzem?

Pompowanie balonów powietrzem jest bardzo proste, może się jednak różnić w zależności od konstrukcji samego gadżetu. Standardowe balony foliowe wyposażone w zwykły otwór napełnia się powietrzem zgromadzonym w płucach za pomocą niewielkiej rurki, którą należy do niego wsunąć. Tutaj trzeba jednak uważać – jej ostre krawędzie mogą uszkodzić ścianki balonu, a tym samym go zniszczyć.

Do napompowania balonów foliowych można zastosować standardową rurkę do picia napojów. Warto zachować ostrożność podczas dmuchania – większość modeli jest bardzo pojemna, a nagła utrata powietrza w płucach może prowadzić do niebezpiecznych omdleń. Warto robić sobie krótkie przerwy.

Dobrze w tej sytuacji sprawdzi się pompka ręczna lub elektryczna. Obie są znacznie wygodniejsze niż pompowanie balonów siłą naszych płuc. Jednak ich zakup może być nieopłacalny, jeśli np. zamierzamy z nich skorzystać tylko raz. W przypadku balonów lateksowych napełnianych powietrzem z pompki nie trzeba używać rurek – jej końcówkę należy wsunąć w otwór w taki sam sposób jak powyżej.

Pompka elektryczna całą pracę wykonuje automatycznie. Wystarczy podłączyć ją do zewnętrznego źródła prądu. Z kolei model mechaniczny trzeba zasilić siłą własnych mięśni, np. naciskając na dźwignię nogą lub ręką.

Przeczytaj także: Jak zrobić girlandy z balonów? Proste DIY krok po kroku!

Jak nadmuchać balon foliowy helem?

Aby napełnić balony helem, należy odpowiednio się do tego przygotować. Hel to gaz sprzedawany w pojedynczych butlach o różnej pojemności, bez których napełnienie gadżetu nie będzie możliwe. To spora wada. Zbiorniki z gazem są dość kosztowne, a z ich obsługą nie wszyscy sobie poradzą. W niewprawionych rękach mogą okazać się niebezpieczne.

Aby napompować balony foliowe helem, wystarczy wsunąć końcówkę dyszy butli do otworu w balonie i przekręcić kurek lub pociągnąć za dźwignię (zależnie od wersji zbiornika). Ciśnienie znajdujące się w butli powinno spowodować automatyczne wypełnienie się balonu. Pompować helem mogą nie tylko profesjonaliści – w sklepach znajdują się małe zbiorniki do użytku domowego.

FAQ:

1. Jak napompować balon foliowy helem?

Aby napompować balony foliowe helem, należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną butlę z tym gazem. Końcówkę szyjki należy włożyć do otworu balonu i otworzyć specjalny zawór pokrętłem lub dźwigienką. Przepływ gazu pod dużym ciśnieniem napełni balon w kilka sekund.

2. Jak pompuje się balon foliowy powietrzem?

Pompowanie balonów zwykłym powietrzem jest bardzo proste. Wystarczy włożyć do otworu rurkę (wcześniej sprawdzając jej krawędzie) i dmuchać do niej aż do momentu, w którym uznamy, że balon uzyskał odpowiedni kształt. Dobrze sprawdza się także pompka mechaniczna lub elektryczna, która zapewni duże ciśnienie przy minimum pracy.

3. Do czego służą balony foliowe?

Główną zaletą balonów foliowych jest ich uniwersalność. Gadżety te można stosować na przyjęcia, imprezy okolicznościowe, spotkania w grupie znajomych, wieczory kawalerskie i panieńskie oraz wiele innych. Są niedrogie i nie powinny zbyt mocno nadwyrężyć domowego budżetu.

Rekomendowane produkty
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię